Çelik temeller
ELEGANT LOGO PNG.png

PERDE YALITIMI VE TEMEL DRENAJ

Temel perde duvarlar için su yalıtım sistemi

Temel perde duvarları, toprak dolgusunun yapıldığı andan itibaren sızıntı suları, geçici veya sürekli basınçlı yeraltı sularına maruz kalır.

Problem

Temel çevresinde yapılacak drenaj uygulamaları ancak yeraltı suyunun basıncını düşürmede etkili olur; betonun su geçirimsizlik katkıları ile hazırlanması ise tam bir su yalıtımı sağlamaz. Yalıtılmamış yüzeylerden betonarmenin bünyesine girecek su, çelik donatıda korozyona sebep olup, sonrasında yapının ömrünü kısaltacak sonuçlar doğurur. İç mekanlarda oluşacak rutubet, aynı zamanda yaşam konforunu da olumsuz yönde etkiler. Polimer modifiye bitüm kauçuk esaslı ürünler ve bitüm-poliüretan esaslı ürünler ile dışarıdan bohçalama yöntemiyle yapılacak bir su yalıtım uygulaması tüm bu olumsuzlukların önlenmesini sağlar.

Çözüm

Temel perde duvarlarson_0.jpg

Yüzey hazırlığı

Uygulama yapılacak yüzey, yapışmayı engelleyici kalıp yağı, çimento artığı vb. kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmış, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Yüzeylerin uygulama öncesinde dona maruz kalmadığından emin olunmalıdır.
Ayrıca kullanılacak ürüne göre gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olmalıdır.

İç ve dış köşelerin yuvarlatılması

Sızdırmazlığın devamlılığının sağlanması için iç köşeler weber.rep MA 200 veya hızlı uygulama ve sülfat dayanımı istenen durumlarda weber.rep HKS ile pahlanmalıdır. Dış köşeler ise mekanik yöntemler ile tıraşlanarak yuvarlatılmalıdır.

Yalıtım katmanı uygulaması

Kullanılacak ürün ( weber.dry 706, weber.dry 906 plus, weber.tec 915 ve weber.dry PUR B2K ) için önerilen astar ve gerekli ise yapılacak sıyırma kat uygulamasının kurumasının ardından, kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan ürünler ile yüzeye 2 kat uygulama yapılmalıdır. Uygulama sonucunda ulaşılması gereken kuru film kalınlığı, min. tüketim miktarı ve kullanılması gerekli yardımcı malzemeler, uygulama yüzeyinin maruz kalacağı su basıncına göre değişmektedir.

Dilatasyon derzlerinin yalıtılması

Betonarme yapıdaki dilatasyon derzleri özel uygulama gerektiren noktalardır. Bu alanlarda hem yapı hareketliliğinin, hem de yalıtım katmanının devamlılığının sağlanması için weber Superflex dilatasyon yalıtım bantları kullanılmalıdır.

Koruma katmanı uygulaması

weber.dry 706, weber.dry 906 plus, weber.tec 915 ve weber.dry PUR B2K ile yalıtım uygulaması yapılmış yüzeylerin toprak dolgusu sebebiyle zarar görmelerini engellemek amacıyla yüzeyler ekstrüde polistren ısı yalıtım levhaları ile korunmalıdır.

Temeller için su yalıtım sistemi

Temel bölgeleri oturduğu zeminden gelecek her tür sızıntı şeklinde, basınçlı veya basınçsız suya maruz kalırlar.

Problem

Yalıtılmamış bölgelerden temel betonunun bünyesine nüfuz edecek zemin suyu zaman içerisinde çelik donatının korozyona uğrayarak genleşmesine ve betonarmede ciddi hasarlara sebep olur. Sağlam bir yapı için en önemli unsurlardan biri olan temelde bu şekildeki bir problem binanın ömrünü önemli derecede kısaltır.

Çözüm

Geri dönüşü olmayan bir sonuçla karşılamamak için dışarıdan bohçalama yöntemiyle temel altı su yalıtımı yapılması gerekir.

Temellerson.jpg

Yüzey hazırlığı

Uygulama yapılacak yüzey, yapışmayı engelleyici kalıp yağı, çimento artığı vb. kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmş, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Yüzeylerin uygulama öncesinde dona maruz kalmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca kullanılacak ürüne göre gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olmalıdır. 

Astar kat uygulaması

weberdry 706 plus uygulaması öncesinde yüzeyler 1/5 ( weberdry 706 plus bitüm komponent / su ) oranında inceltilmiş weberdry 706 plus bitüm komponent ile astarlanmalıdır. 

weberdry 906  uygulaması öncesinde yüzeyler 1/10 (weberdry 906  bitüm komponent / su )oranında inceltilmiş weberdry 906  bitüm komponent ile astarlanmalıdır.

webertec 915 uygulaması öncesinde ise astar olarak 1/10 ( webertec 915 / su ) oranında inceltilmiş webertec 915 kullanılmalıdır.

weberdry PUR B2K uygulaması öncesinde weberprim EP 2K uygulanmalıdır.

Yalıtım katmanı uygulaması

Yalıtım malzemesi tüm yüzeye 2 kat halinde uygulanmalıdır. Çok gözenekli, bozuk ve delikli yüzeylerde, hava kabarcığı oluşumunu engellemek ve/veya yüzeyi düzeltmek amacıyla ana uygulama katları öncesinde sıyırma kat uygulaması yapılmalıdır. Uygulama sonrasında ulaşılması gereken kuru film  kalınlığı, min. tüketim miktarı ve kullanılması gerekli yardımcı malzemeler, yüzeyin maruz kalacağı  su basıncına göre değişmektedir.

ELEGANT LOGO PNG.png